Tabere la Arieșeni și Suceava pentru copiii beneficiari din cadrul Activitățlor A4 („Școală după școală”) și A5 („Șansa la demnitate”) ale Proiectului „DAR – Dăruiește, Ajută, Respectă”


DAR - 21.10.2015-6 Proiectul „DAR – Dăruiește, Ajută, Respectă” 

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Gurie, Episcopul Devei și Hunedoarei, astăzi, 21 octombrie 2015, începând cu orele 9.00, un număr de 85 de copii beneficiari ai Proiectului „DAR – Dăruiește, Ajută, Respectă”, proiect POSDRU implementat de Episcopia Devei și Hunedoarei  în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Hunedoara în perioada iulie – decembrie 2015, au plecat în două tabere organizate la Arieșeni, județul Alba, unde participă un număr de 45 de copii, respectiv  în localitatea Frumosu din județul Suceava, unde participă un număr de 40 de copii.

Taberele se organizează pentru copiii participanți la Activitățile A4 („Școală după școală”) și A5 („Șansa la demnitate”) din cadrul proiectului și oferă copiilor din grupul țintă posibilitatea de integrare în diferite grupuri sociale.

Însoțiți de cadrele didactice responsabile cu desfășurarea activităților din cadrul proiectului, copiii vor avea posibilitatea să viziteze: un observator astronomic, mănăstiri, muzee și alte obiective turistice din zonele Arieșeni și Suceava.

În cadrul taberelor tematice, copiii vor desfășura activităţi inovative de educaţie non-formală, precum: remodelare comportamentală (unde este cazul), exerciţii atent alese din ramuri sportive ca gimnastică, atletism etc., precum și ateliere de creație, activități de țesut, cusut, brutărie și organizare a diferite concursuri pe echipe.

Taberele se desfășoară în perioada 21-25 octombrie și ele vor fi urmate de o nouă serie de 2 tabere în aceleași locuri, cu un număr identic de participanți, organizate în perioada 4-8 noiembrie 2015.


GALERIE FOTO


 

GALERIE VIDEO